Leksykon niezależnych inicjatyw wystawienniczych
Daj się spisać! NOWY ZŁOTY tworzy “Leksykon niezależnych inicjatyw wystawienniczych”
NOWY ZŁOTY — niezależna inicjatywa wystawiennicza — ogłasza rozpoczęcie pracy nad publikacją zbierającą informacje o offowej scenie artystycznej w Polsce. “Leksykon niezależnych inicjatyw wystawienniczych”, to tworzona dzięki metodzie samospisu baza danych, która przyjmie formę publikacji artystycznej. Za koncept projektu i redakcję odpowiada Magdalena Kreis i Yuriy Biley / NOWY ZŁOTY.
Artbook będzie miałą swoją premierę w ramach wakacyjnego programu Parku Rzeźby na Bródnie i powstaje dzięki wsparciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Szczegóły projektu:
Publikacja jest próbą stworzenia możliwie jak najpełniejszego, uporządkowanego zbioru funkcjonujących aktualnie inicjatyw wystawienniczych, zlokalizowanych na terenie Polski. Chcemy zebrać w skondensowanej formie podstawowe informacje, kontakty , wiedzę o projektach i miejscach, których działalność jest nam bliska. Naszym celem jest spotkanie wszystkich inicjatyw w jednym miejscu – w książce artystycznej, która przyjmie kształt formalnego dokumentu, urzędowego pisma.
„Przy tworzeniu „Leksykonu niezależnych inicjatyw wystawienniczych” opieramy się na własnej definicji takich działań. Dla tej publikacji określamy inicjatywy wystawiennicze jako miejsca i programy, które nie są ograniczone przez tradycyjne instytucje ani komercyjne wpływy, a skupiają się na długotrwałej praktyce prezentacji sztuki.
Szczególnie interesują nas te inicjatywy, które:
+ Stawiają praktykę wystawienniczą w centrum swojej działalności.
+ Są nastawione na długoterminowe funkcjonowanie
+ Mogą pochwalić się doświadczeniem wystawienniczym i planami na przyszłość.
+ Operują poza tradycyjnymi instytucjonalnymi strukturami, zachowując niezależność od komercyjnych decyzji
Do ”Leksykonu" przyjmujemy inicjatywy, które działają na dzień 1 lipca 2024 roku. Jest to dla nas symboliczny punkt odniesienia, który pozwala skupić się na istniejących w tym czasie inicjatywach. Naszym celem jest ich katalogowanie i docenienie w naszym wydawnictwie, choć zdajemy sobie sprawę z ich efemerycznej natury, gdzie aktualność i ich status może zmienić się już następnego dnia.
Wybór słowa „inicjatywa” zamiast „instytucja” jest świadomy. Chcemy podkreślić dynamikę, nieformalność i horyzontalną strukturę tych działań. Ważna jest dla nas samoorganizacja i niezależność od biurokracji, co pozwala na działanie zgodnie z własnymi potrzebami i zasadami."
//
Zapraszamy inicjatywy, które czują się częścią niezależnego środowiska wystawienniczego, do zgłoszenia się do „Leksykonu niezależnych inicjatyw wystawienniczych”. Zgłoś swoją inicjatywę za pomocą formularza on-line: https://forms.gle/AF6rRwhcdM67Ki6u8
Formularz zgłoszeniowy będzie aktywny do 7 lipca 2024.
Publikacja powstanie w oparciu o zgłoszenia oraz research zespołu kuratorskiego projektu.
Informacje o inicjatywie zostaną opublikowane w wydawnictwie, którego premiera odbędzie się w Parku Rzeźby na Bródnie w ramach wakacyjnego programu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zapraszamy 3 sierpnia 2024 roku, w sobotę, od godziny 17:00 do 22:00.
Podczas premierowego wydarzenia odbędzie się warsztat składania publikacji, sieciowanie, a także porozmawiamy o niezależnych inicjatywach. Wieczorem odbędzie się wspólny piknik a muzycznie połączy nas set didżejski Eduardy Bones.
//
NOWY ZŁOTY to nieformalna inicjatywa wystawiennicza, która działa od 2019 roku. Siedzibą inicjatywy jest kiosk zlokalizowany na rogu ul. Górnickiego i Prusa na wrocławskim osiedlu Ołbin. Za program kuratorski i funkcjonowanie NOWEGO ZŁOTEGO odpowiadają Magdalena Kreis i Yuriy Biley.
Więcej: linktr.ee/nowyzloty
//
Współpraca kuratorska: Szymon Maliborski / MSN
Grafika i projekt publikacji: Kuba Rudziński / Studio Lekko
//
Park Rzeźby na Bródnie powstał w 2009 roku, jako wspólna inicjatywa artysty Pawła Althamera, Urzędu Dzielnicy Targówek i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Pełni funkcję ewoluującej wystawy sztuki współczesnej, prezentowanej pod gołym niebem i dostępnej dla widzów przez 24 godziny na dobę. Znajdujące się w parku dzieła stanowią część stale rosnącej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zgromadzony tu zbiór obiektów jest dla muzeum istotnym punktem odniesienia w myśleniu o tym, jak instytucja włącza się w konkretną lokalność, negocjuje znaczenia, wymyśla program w określonym kontekście społecznym. Co roku, w okresie wakacyjnym, w Parku Rzeźby na Bródnie organizowane są weekendowe warsztaty i wydarzenia artystyczne. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 6 lipca – 1 września 2024 roku.