Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych zaprasza na oprowadzania po wystawie
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych zapraszają na oprowadzanie po wystawie „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko".
Klub Seniorek i Seniorów Nowoczesnych działa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie od września 2020 r. Jego członkiniami i członkami jesteśmy my, starsze osoby mieszkające w Warszawie, które interesują się sztuką współczesną i chcą poszerzać swoją wiedzę o niej. Podczas zajęć klubowych zwiedzamy wystawy w warszawskich galeriach sztuki i przestrzeniach publicznych, tworzymy dzieła sztuki na warsztatach plastycznych, spacerujemy po mieście oraz organizujemy wydarzenia związane z programem publicznym MSN. Współpracujemy z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej i Wolskim Centrum Kultury.
Podczas oprowadzań po wystawie „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” opowiemy Państwu o życiu i twórczości artystki oraz o tym jak odbieramy jej prace, co nas w nich urzeka, porusza, niepokoi, jakie wywołują skojarzenia i wspomnienia. Oprowadzania są otwarte dla wszystkich zwiedzających wystawę.
Chcesz dołączyć do Klubu Seniorek i Seniorów Nowoczesnych?
Napisz do koordynatorki Jolany Woch na adres: jolanta.woch@artmuseum.pl.
„Morderczy intruz wkradł się do Edenu” (1936) oraz „Wszedł tygrys do sadu i zachwyca się, że jabłonie obrodziły, jabłek zatrzęsienie" (1994) – życie i twórczość Marii Prymaczenko w różnych okresach jej życia.
W swoich kolorowych gwaszach, we własnym i rozpoznawalnym stylu, artystka opowiada o otaczającym ją świecie. Na tle mocnych, wyraźnych, często symetrycznie rozmieszczonych ornamentów roślinnych, maluje postaci ludzi i zwierząt. Ale pyski tygrysów, słoni, ptaków, kotów, ryb i wszystkich innych (czasami wymyślonych) stworzeń, tak jak twarze ludzi wyrażają uczucia: złość, zazdrość, agresję, miłość. Obrazy Prymaczenko bardzo często są portretami członków rodziny, sąsiadów i przyjaciół artystki. Siebie artystka przedstawiła jako lwicę na obrazie „Bestia z Polesia” z października 1935 r. „To zupełnie unikalny obraz, to autoportret Marii Prymaczenko. Ona była skromną i dobrą kobietą, ale jej życie było bardzo ciężkie. I z tego powodu musiała chronić samą siebie. Ta skóra lwa chroniła ją przed światem” – mówi prawnuczka artystki, Anastasija Prymaczenko, współzałożycielka The Prymachenko Family Foundation.
Obrazy Marii to artystyczny dziennik, w którym pędzlem na płótnie i ołówkiem na rewersach obrazów artystka przekazuje to, co jej się danego dnia przydarzyło i co niepokoi ją w świecie: polityczny terror, wojny, głód na masową skalę, śmiercionośna radioaktywność po wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu zanieczyszczenie środowiska. Umieszczanie symboli zła na tle kwitnących, rozświetlonych roślin, przywodzących na myśl rajskie ogrody, jest dla mnie bardzo mocnym przekazem.
osoba oprowadzająca: Jolanta Woch
Poznawanie historii sztuki i tworzenie sztuki jest zarówno moim zawodem jak i wielką pasją. W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pracuję od 2016 roku jako opiekunka wystaw, która opowiada o sztuce indywidualnym zwiedzającym i zorganizowanym grupom. Zainicjowałam powstanie Klubu Seniorek i Seniorów Nowoczesnych i już od ponad trzech lat koordynuję jego działanie.
Oprowadzanie w cenie biletu na wystawę.
Bilety dostępne w kasie Muzeum oraz na stronie internetowej.