Rekrutacja do 4. edycji Stypendium im. Bogny Olszewskiej
nabór trwa do 21 lipca 2024
Rusza rekrutacja do 4. edycji Stypendium im. Bogny Olszewskiej. Jeśli zajmujesz się edukacją lub animacją kultury, interesujesz się kulturą i sztuką współczesną i chcesz rozwijać działania na rzecz osób z różnymi potrzebami – zgłoś się do 21 lipca!
Już po raz czwarty Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wraz z Fundacją Nieograniczona zapraszają do ubiegania się o Stypendium im. Bogny Olszewskiej. Tegoroczną edycję kierujemy do osób zajmujących się edukacją, pracujących w instytucjach, placówkach, organizacjach pozarządowych działających w sektorze kultury i/lub edukacji, a także niezależnych osób zajmujących się animacją kultury i działaniami ze społecznościami, którzy w swoje działania chcą włączać osoby ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami, w różnej kondycji zdrowotnej, z różnymi potrzebami komunikacyjnymi, reprezentujące mniejszości kulturowe czy zagrożone wykluczeniem społecznym.
Celem Stypendium jest podnoszenie kompetencji osób zajmujących się dostępnością kultury i sztuki współczesnej, wzmacnianie postaw sojuszniczych wśród kadr kultury, jak również budowanie sieci wsparcia. Tym razem do programu stypendialnego chcemy wyłonić 3 osoby, które razem będą uczestniczyły w szkoleniach, warsztatach i wizytach studyjnych. Efektem Stypendium będą przedsięwzięcia edukacyjne i animacyjne, zrealizowane przez Stypendystki i Stypendystów w miejscu ich zamieszkania. W realizacji tych działań wspierać ich będą tutorzy i tutorki.
W 2022 r. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otrzymało tytuł Lidera Dostępnych Wydarzeń. Czujemy odpowiedzialność za dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Uważamy, że warto inwestować w tych, którzy są otwarci na nowe wyzwania i wspierać ich w realizacji działań. Stypendium kierujemy więc do osób, które mają doświadczenie w edukacji i animacji kultury, ale chciałyby poszerzyć kompetencje związane z dostępnością działań w wybranym zakresie.
Siłą środowiska osób zajmujących się dostępnością w instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych jest chęć dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, podejmowanie wspólnych inicjatyw i wspieranie się w razie potrzeby. Wiele osób, także tych rozwijających dostępne działania edukacyjne i animacyjne w MSN, takiego wsparcia doświadczyło. Chcemy więc, wspólnie z innymi warszawskimi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi, wspierać tych, którzy się uczą. Chcemy pomóc osobom z miejscowości lub środowisk o utrudnionych możliwościach prowadzenia działalności w obszarze kultury i sztuki, zbudować sieć kontaktów i relacji, dzięki której nie będą czuły się osamotnione w działaniach na rzecz dostępności - mówi Anna Zdzieborska, koordynatorka dostępnego programu edukacyjnego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Beneficjentki/Beneficjenci Stypendium im. Bogny Olszewskiej wybrani zostaną w trakcie konkursu przez komisję rekrutacyjną składającą się z reprezentantów Rady Programowej.
--------------------------------
-
Formularz zgłoszeniowy (zgłoś się do 21 lipca 2024)
-
Regulamin 4. edycji Stypendium im. Bogny Olszewskiej (PDF, 303 KB)
-
Tekst łatwy do czytania i rozumienia (ETR):
Co to jest Stypendium imienia Bogny Olszewskiej? (PDF, 7,2 MB)
--------------------------------
Harmonogram Stypendium:
21 lipca:
termina nadsyłania zgłoszeń przez formularz
9 sierpnia:
ogłoszenie wyników
9 września:
spotkanie ze Stypendystami/Stypendystkami w formie zdalnej: zapoznanie i szkolenie wstępne
18-20 września:
pobyt w Warszawie: spotkania i warsztaty w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz wizyty studyjne w instytucjach partnerskich
do 9 grudnia:
praca ze wsparciem tutorek i tutorów nad realizacją przedsięwzięcia z zakresu edukacji lub/i animacji kultury w miejscu zamieszkania Stypendystki/Stypendysty
9 grudnia:
zakończenie Stypendium
--------------------------------
Kto może otrzymać Stypendium?
Jesteś edukatorką/edukatorem lub animatorką/animatorem kultury? Interesujesz się kulturą i sztuką współczesną? A może jako artysta/artystka działasz ze społecznością? Masz już doświadczenie w realizacji przedsięwzięć z zakresu animacji i/lub edukacji? Chcesz rozwijać działania na rzecz włączania w kulturę osób z różnymi potrzebami? Potrzebujesz wsparcia merytorycznego, żeby rozpocząć pracę z konkretną grupą odbiorców? Zgłoś się do programu stypendialnego!
W formularzu aplikacyjnym opisz swój wstępny pomysł na przedsięwzięcie z zakresu edukacji lub animacji kultury. Zastanów się z kim chcesz pracować, zrób wstępną diagnozę dotyczącą potrzeb tej grupy, określ jakiego wsparcia potrzebujesz w ramach Stypendium.
Rekrutacja otwarta jest dla osób z całej Polski. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie i wysłanie formularza aplikacyjnego. Formularz będzie dostępny do 21 lipca 2024 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi 9 sierpnia 2024 r.
Dlaczego warto wziąć udział w programie stypendialnym?
W ramach 3-miesięcznego Stypendium otrzymasz od nas wsparcie w postaci szkoleń, warsztatów i wizyt studyjnych. Pierwsze szkolenie z “Modelu dostępnej kultury”, które poprowadzą eksperci z Fundacji Kultury bez Barier, pozwoli Ci zweryfikować wstępny pomysł. Być może projekt wymaga zmiany lub modyfikacji? Sprawdź to z nami i nie obawiaj się przekształceń pierwotnej koncepcji. W Stypendium stawiamy na proces!
Brakuje Ci wiedzy dotyczącej potrzeb danej grupy? Nie masz doświadczenia w pracy z daną grupą? Podczas zorganizowanych w ramach Stypendium wizyt studyjnych zobaczysz, jakie rozwiązania stosują inne instytucje, z jakimi trudnościami się mierzą i jak sobie z nimi radzą. Podczas trzydniowego pobytu w Warszawie poznasz program dostępnych działań realizowany w Muzeum Sztuki Nowoczesnej i w instytucjach partnerskich Stypendium. Program wizyt może zostać rozszerzony zgodnie z Twoimi potrzebami.
Rozpoczynasz już pracę nad przedsięwzięciem stypendialnym, ale brakuje ci pewności lub napotykasz trudności? Skorzystaj ze wsparcia tutorek i tutorów. Zapoznaj się z listą proponowanych przez nas ekspertów. Jeśli Twój projekt wymaga innego doświadczenia, dobierzemy dla Ciebie tutorów spoza proponowanej listy.
Swoje przedsięwzięcie możesz zrealizować w instytucji kultury lub organizacji pozarządowej, w której pracujesz na co dzień. Jeśli działasz niezależnie, znajdź instytucję, placówkę lub organizację, z którą będziesz chciał/a realizować działanie i dołącz do formularza aplikacyjnego list intencyjny potwierdzający jej gotowość do współpracy.
Oprócz wsparcia merytorycznego i Stypendium w wysokości 4000 zł brutto, otrzymasz też wsparcie finansowe w postaci dofinansowania realizacji przedsięwzięcia do kwoty 2500 zł brutto. Osobom mieszkającym poza Warszawą zapewniony zostanie nocleg i zwrócone zostaną koszty podróży związane z trzydniowym pobytem w Warszawie.
Pytania:
Jeśli masz pytania, skontaktuj się z Anną Zdzieborską z Działu Edukacji MSN: muzeumdostepne@artmuseum.pl
Podczas pracy nad przedsięwzięciem stypendialnym wspierać was będą tutorki i tutorzy. Ekspertów dobierzemy w zależności od tematu projektu i potrzeb Stypendysty lub Stypendystki. Wśród proponowanych przez nas tutorek i tutorów są osoby pracujące w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz zaproszeni przez nas eksperci z różnorodnym doświadczeniem, których przedstawiamy poniżej. Jeśli Twój projekt będzie wymagał innej wiedzy, dobierzemy dla Ciebie tutorów spoza proponowanej listy.
Marcel Andino-Velez – opiekun medyczyny, koordynator opieki geriatrycznej, wiceprzewodniczący zarządu Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, dziennikarz i menedżer kultury. Wykłada na Akademii Teatralnej, jest autorem powieści “Świeccy" (2022). W latach 2007-2019 był wicedyrektorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Współpracuje z fundacją Greenpeace Polska.
dra Pamela Bożek (ona/jej) – artystka, aktywistka i edukatorka, mama Ignacego. Zajmuje się działaniami opiekuńczymi i wspólnotowymi, a także edukacją i współpracą na rzecz solidarności, dostępności i równości. Specjalizuje się w tworzeniu narzędzi i strategii współpracy i działań w polu sztuki współczesnej, które uwzględniają potrzeby i prawa osób dziecięcych, niedorosłych i dorosłych z doświadczeniem uchodźczym i migracyjnym. Entuzjastka childhood studies. Laureatka 2. edycji Stypendium im. Bogny Olszewskiej. Jej rozprawa doktorska pt. Z ziemi polskiej do Polski, napisana pod opieką prof. Iwony Demko i prof. Krzysztofa Wodiczki, została wyróżniona w konkursie Fundacji Gessel dla Zachęty (2024). Równolegle do praktyki artystycznej pracuje w sektorze pozarządowym w obszarze ochrony praw człowieka. Jako członkini działu dostępności Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie merytorycznie opiekuje i koordynuje działania rozwijające etyczne praktyki sojusznicze instytucji kultury.
Paulina Celińska – z wykształcenia historyczka sztuki (Instytut Historii Sztuki UW), studiowała też Filologię Polskiego Języka Migowego (UW). Specjalistka w zakresie edukacji kulturalnej i dostępności sztuki. W początkach kariery zawodowej związana z Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski (1998 – 2003). Najdłużej związana zawodowo z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki gdzie w latach 2003 -2011 pełniła funkcję kierowniczki Działu Marketingu, od 2012 roku koordynatorki, a następnie pełnomocniczki dyrektora ds. dostępności. Pomysłodawczyni, kuratorka i organizatorka między innymi: ogólnopolskiego sympozjum „Udostępnianie przestrzennych obiektów sztuki przez dotyk” w 2012 roku, Encyklopedii Sztuki w PJM (2014-2018), Festiwalu Muzyki Współczesnej dla Dzieci Mała Warszawska Jesień (2011-2020, w 2016 nagrodzona przez Związek Kompozytorów Polskich). Prowadziła liczne szkolenia i webinaria z zakresu dostępności, między innymi na zlecenie i we współpracy z NIMOZ, NCK, Fundacją Kultury bez Barier.
Wioleta Jóźwiak – główna specjalistka ds. dostępności w Muzeum POLIN, członkini Sieci Liderów i Liderek Dostępności, Uczestniczka 10. edycji programu Women’s Institute on Leadership and Disability (WILD) realizowanego przez Mobility International USA. Od ponad 15 lat aktywnie działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami, w ramach Warszawskiej Akademii Dostępności prowadziła szkolenia podnoszące świadomość zagadnień związanych z Ustawą o dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym szczególnie dostępności w instytucjach kultury. Organizatorka wydarzeń edukacyjnych dla osób z niepełnosprawnościami. Od czerwca 2024 członkini Rady Osób z Niepełnosprawnościami powołanej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN pracuje od marca 2019 r. Do jej obowiązków należy wsparcie eksperckie, współpraca przy realizacji działań związanych z dostępnością Muzeum (infrastruktura, wystawy i komunikacja) oraz ich monitoring. Uczestniczy też w pracach związanych z udostępnianiem osobom z niepełnosprawnościami wszelkich działań programowych Muzeum.
Dorota Kotas [ona/jej] – pisarka. Studiowała filologię polską, socjologię stosowaną i antropologię społeczną w ramach ISNS na UW oraz animację kultury w IKP. Jest autorką "Pustostanów" (2019), "Cukrów" (2021) i "Czerwonego młoteczka" (2023). Za swoją pierwszą książkę otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii proza, Nagrodę Conrada i nominację do Nagrody im. W. Gombrowicza. Jej książki zostały zaadaptowane teatralnie przez Teatr Ochoty i Centrum Sztuki Włączającej/ Teatr 21. W 2021 roku otrzymała Stypendium im. Bogny Olszewskiej przyznane na działania samorzecznicze w obszarze spektrum autyzmu. Jest też autorką opowiadania dla dzieci o autystycznej bohaterce, które znalazło się w zbiorze "15 (u)ważnych opowieści", a także tekstu w publikacji "Pasjonatki. O dziewczynach w spektrum autyzmu ". Była członkinią rady Fundacji Dziewczyny w Spektrum. Współpracowała też ze Stowarzyszeniem Zwierzęta Ludziom oraz Stowarzyszeniem Aktywności Miejskich "Rozkwit" (SAM Rozkwit). Obecnie mieszka w Warszawie ze swoją partnerką i zwierzętami. Opiekuje się działką ROD. Czasami prowadzi warsztaty pisania. W obszarze jej zainteresowań znajdują się tematy związane z literaturą, neurorożnorodnością, LGBTQ i przyrodą w mieście.
Rafał Lis – laureat 1. edycji Stypendium im. Bogny Olszewskiej. Historyk sztuki i szkoleniowiec. Choć ma serce po pozarządowej stronie, od lat pracuje na przecięciu 3 sektorów, głównie w obszarze dostępności wydarzeń, obsługi publiczności i przy tworzeniu materiałów adaptacyjnych. Od 2021 roku w zespole Fundacji Impact. Jest koordynatorem dostępności w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” i konsultantem dostępności w Teatrze Starym w Lublinie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Lublin. Dorywczy asystent osobisty. Tysiące godzin szkoleniowych i konsultacyjnych przeplatał tworzeniem tekstów łatwych do czytania, audiodeskrypcji sztuki i architektury oraz poszukiwaniem nowych rozwiązań, szytych na miarę potrzeb publiczności i instytucji. Zajmuje się też wspieraniem procesów dotyczących wdrażania i koordynowania dostępności. Czasami się frustruje, nie boi się mówić: „Nie wiem”, ale zwykle dodaje: „Ale się dowiem!”. W poprzednim życiu robił mozaiki w przestrzeni publicznej i przyglądał się
procesom miastotwórczym. Dziś wszystko, co robi, obudowuje dostępnością.
Natalia Szemis – z wykształcenia socjolożka i fotografka. Obecnie realizuje się w roli asystentki zdrowienia — osoby, która bazując na własnym doświadczeniu kryzysu psychicznego, wspiera innych chorujących. Pracuje w Wolskim Centrum Zdrowia Psychicznego, gdzie towarzyszy pacjentom w procesie zdrowienia i organizuje działania aktywizujące ich do uczestnictwa w życiu społeczno-kulturalnym. Uczy się wspierać siebie i innych studiując w szkole psychoterapii humanistycznej. Od 2017 roku współtworzy Fundację Wielozmysły, której celem jest włączanie osób niewidomych i słabowidzących w odbiór i tworzenie kultury wizualnej.
Aleksandra Sztajerwald – pedagożka i animatorka społeczno-kulturowa. Współpracuje z licznymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi, otwierając je na potrzeby osób w spektrum autyzmu i osób z niepełnosprawnością intelektualną. Uczestniczka zespołów konsultujących i opracowujących rozwiązania z zakresu dostępności dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Współautorka poradników, standardów i rekomendacji. Popularyzuje i tworzy materiały z tekstem łatwym do czytania i rozumienia. Opracowuje, koordynuje autorskie i innowacyjne projekty, testuje nowe rozwiązania, szkoli i doradza.
Od 2008 r. związana z Fundacją SYNAPSIS, obecnie członkini Zarządu. W latach 2022-2023 członkini Rady ds. komunikacji wspomagającej i alternatywnej oraz tekstu łatwego do czytania i zrozumienia – powołanej przy Pełnomocniku Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych. Współautorka innowacji społecznej "Kultura w tekście łatwym – wzorce dla instytucji", czyli poradników dla zespołów pracujących nad materiałami z tekstem łatwym do czytania i rozumienia. W 2021 r. stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie zarządzania kulturą.
Helena Świegocka – pedagożka teatru, teatrolożka, lektorka, liderka dostępności, kuratorka programów edukacyjnych, innowatorka społeczna. Ukończyła Szkołę Aktorską Haliny i Jana Machulskich przy PO ASSITEJ, Akademię Teatralną w Warszawie, a także podyplomowe studia na Wydziale Rehabilitacji AWF Warszawa (kierunek Joga i relaksacja). W swojej pracy pedagogicznej oraz koordynacyjnej stawia mocny akcent na dbanie o dobrostan wszystkich członków danego procesu, co wcale nie jest jednoznaczne z unikaniem sytuacji trudnych. Na zaproszenie Polskiego Forum Migracyjnego brała udział w pracach nad modelem współpracy instytucji kultury z osobami z doświadczeniem migracji („Partnerstwo na rzecz wpływu”). Na zaproszenie Compagnie La Bulle Bleue brała udział jako ekspertka w
konferencji „Building diversity on European stages” dotyczącej włączania profesjonalnych artystów z niepełnosprawnościami w główny nurt sztuk performatywnych. W ramach projektu Common Stories brała udział w pracach nad publikacją handbooka „Good Practices Factory”. Laureatka Mazowieckiej Nagrody Inspiracji Kulturalnych IMPULS KULTURY 2023 oraz Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej 2023. Na co dzień pracuje w Nowym Teatrze w Warszawie (jako kierowniczka widowni i koordynatorka dostępności) oraz w TR Warszawa (jako koordynatorka dostępności i pedagożka teatru).
Katarzyna Grubek | Centrum Edukacji Obywatelskiej
Justyna Mańkowska | Fundacja Katarynka
Irmina Recka-Wyżga | Narodowe Centrum Kultury
Bartosz Tarnowski | Magazyn Kontakt
Anna Żórawska | Fundacja Kultury bez Barier
Fundację Nieograniczona reprezentuje: Elżbieta Olszewska
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie reprezentują: Sebastian Cichocki, Anna Łukawska-Adamczyk, Anna Zdzieborska